Mažo tankio polietilenas (LDPE)

Mažo tankio polietilenas tai termoplastikas, gaminamas iš monomero etileno. LDPE yra pirmojipagaminta polietileno rūšis. 1933 m. mažo tankio polietileną pagamino britų kompanija "Imperial Chemical Industries" naudodami aukšto slėgio laisvųjų radikalų polimerizacijos procesą.

Šiuo metu gamyboje naudojama ta pati technologija. Aplinkos apsaugos institucijų duomenimis, vertinama, kadperdirbama 5,7 proc. šio polietileno. Ženklinant pakuotes, LDPE žymimas skaičiumi 4. Nepaisant rinkojeatsirandančių naujų modernių polimerų rūšių, LDPE vis dar išlieka labai svarbia ir plačiai naudojamaplastiko rūšimi. 2013 m. LDPE pasaulinės gamybos apimtys sudarė apie 30 mlrd. Eur.

Pagrindinė savybė, apibūdinanti LDPE yra medžiagos tankis, kuris svyruoja tarp 0,919-0,940 g/cm3. Kambario temperatūroje medžiaga nereaguoja su kitomis medžiagomis išskyrus stiprius oksidatorius irkai kuriuos tirpiklius. Gali nuolat išlaikyti 80°C temperatūrą, o 95°C temperatūrą gali išlaikyti trumpąlaiką. LDPE gaminamas skaidrus arba neperšviečiamas, medžiaga yra lanksti ir tampri.

Lyginant su kitomis polietileno rūšimis, LDPE turi didesnį molekulinių grandinių išsišakojimą, todėl tarpmolekulinės jėgos yra silpnesnės, dėl ko atsparumas tempimui yra mažesnis. Kadangi molekulės yra labiau išsišakojusios, jos išsidėsčiusios ne taip arti viena kitos, dėl to medžiagos tankis yra mažesnis. LDPE pasižymi šiomis cheminėmis savybėmis:

  • Puikus atsparumas atskiestoms ir koncentruotoms rūgštims, alkoholiams, bazėms, esteriams;
  • Geras atsparumas aldehidams, ketonams ir augaliniams aliejams;
  • Ribotas atsparumas (beveik neatspari) aromatiniams angliavandeniliams, mineralinėms alyvoms ir oksiduojančioms medžiagoms;
  • Silpnas atsparumas halogenintiems angliavandeniliams, todėl LDPE nerekomenduojama naudoti su šiomis medžiagomis.

Iš LDPE gaminami įvairūs įpakavimai, buteliai, vamzdeliai, laboratorinės priemonės, tačiau dažniausiai jisnaudojamas plastikinių maišelių gamyboje. Kitos LDPE taikimo sritys:

  • Padėklai ir bendrosios paskirties dėžutės;
  • Korozijai atsparūs darbo paviršiai;
  • Plastikiniai stiklainių dangteliai;
  • Sulčių ir pieno pakuotės (gaminamos iš kartono laminto, viduje padengto LDPE);
  • Plastikinės plėvelės.