Kas yra plastikas?

Plastikas, tai bendras terminas, vartojamas apibūdinti gana plačią sintetinių ir pusiau sintetinių polimerinių medžiagų grupę. Tai viena labiausiai naudojamų medžiagų pasaulyje, su kuria susiduriame kiekvieną dieną. Iš plastiko gaminamos įvairios pakuotės, įpakavimai, maišeliai. Jis naudojamas automobilių, buitinės technikos, žaislų, drabužių ar net kosmetikos gamyboje. Be plastiko sunku būtų įsivaizduoti šiuolaikinę pramonę.

Terminas plastikas kildinamas iš graikų kalbos ir reiškia lengvai liejamą ir formuojamą medžiagą. Būtent šiomis savybėmis pasižymi plastikas, kuris yra lengvai formuojamas, tačiau turi puikias atsparumo savybes ir nereaguoja su aplinka. Naudojant įvairias gamybos technologijas galima suformuoti laibai skirtingus gaminius.

kontaktai

Pats plastikas gali būti gaminamas iš įvairių medžiagų: celiuliozės, anglies, dujų, naftos ir pan. Pagal struktūrą, cheminę sudėtį ar savybes plastikas gali būti skirstomas į rūšis. Pavyzdžiui, pagal cheminę struktūrą plastikas gali būti skirstomas į amorfinį ir kristalinį. Gamyboje dažnai naudojamas plastikų grupavimas į termoplastikus ir reaktoplastikus (termoreaktyvius plastikus). Termoplastiko gaminiai gali būti išlydyti ir perdirbti. Tokio plastiko pavyzdžiai yra polietilenas (PE), polipropilenas (PP), polistirenas (PS), polivinilchloridas (PVC) ir pan. Tuo tarpu reaktoplastikas po pirmojo išlydimo pakeičia cheminę struktūrą ir iš jo pagaminti gaminiai nepasiduoda perlydymui. Tokių plastikų pavyzdžiai yra poliuretanas, vulkanizuota guma ir pan. Žiūrint iš ekologinės pusės, plastikas skirstomas į biologiškai skylantį (suyrantį) ir paprastą. Biologiškai suyrantis plastikas yra toks plastikas, kuris suyra veikiant tam tikriems aplinkos veiksniams.